Jak wybrać odpowiedni sport dla dziecka?

3 czerwca 2022 Porady sportowe

Młodzi rodzice prędzej czy później zastanawiają się, do jakiego kręgu zainteresowań zapisać swoje dziecko. Jeśli zdecydowałeś się na sport, musisz teraz wybrać dyscyplinę. Przeczytaj nasz artykuł o tym, na co zwracać uwagę i jak nie popełnić błędu przy wyborze sportu dla dziecka.

Rodzice zazwyczaj mają ostateczny głos w sprawie wyboru sportu przez dziecko, zwłaszcza jeśli sami mają już swoje marzenia. Jeśli mama chciała być świetną gimnastyczką, to z większym prawdopodobieństwem posłałaby córkę na zajęcia z gimnastyki. Albo ojciec, który uwielbiał (lub uwielbia) piłkę nożną, planuje uczynić ze swojego syna gwiazdę światowego futbolu. Czy zdajesz sobie sprawę, jak to się może skończyć, jeśli dziecko nie ma chęci ani predyspozycji do twojego ulubionego sportu?

dziecko grające w piłkę

Aby uniknąć błędów i wybrać odpowiednie zajęcia dla swojego dziecka, należy:

  • Przyjrzeć się zainteresowaniom dziecka. Opowiedz im o różnych dyscyplinach sportowych, o tym, jak i gdzie odbywają się treningi. Zobaczyć sport na żywo, być może będą to jakieś zawody, sesja treningowa lub po prostu gra na podwórku. Od razu będzie wiadomo, czy dziecko jest zainteresowane sportem, czy nie.
  • Zabierz dziecko do pediatry. Lekarze pediatrzy najlepiej znają funkcjonowanie organizmu dziecka w danym wieku. Lekarz przeprowadzi badanie i zaleci, które grupy mięśni należy wzmocnić i jakie ćwiczenia fizyczne mogą okazać się pomocne.
  • Skorzystaj z porady psychologa. Istnieje duża różnica między sportami zespołowymi a sportami indywidualnymi lub uprawianymi w parach. A żeby zrozumieć skłonności dziecka, najlepiej porozmawiać z psychologiem.

Korzyści płynące z uprawiania sportu dla dziecka

Dzieci są w ciągłym ruchu, bieganie i skakanie jest częścią życia. Regularne uprawianie określonego rodzaju aktywności fizycznej przynosi jednak następujące korzyści:

  • Większa wytrzymałość.
  • Ich stawy stają się mocniejsze, co zapobiega kontuzjom w życiu codziennym.
  • Ich charakter się hartuje - jeśli można marudzić i mówić "nie chcę" przy mamie i tacie, to nie można tego robić w zespole. Dziecko uczy się brać odpowiedzialność za siebie.
  • Samomotywacja jest wynikiem właściwie zorganizowanego treningu, gdy trener wyznacza dzieciom przystępne cele i uczy je, jak je osiągać.
  • Reaktywność pomaga dzieciom odnaleźć się w niebezpiecznych sytuacjach w życiu codziennym.
  • Przygotowanie do dorosłego życia. Dziecko uprawiające sport, które jest przyzwyczajone do dyscypliny i ruchu, w późniejszym życiu zachowa zamiłowanie do ruchu oraz umiejętność wyznaczania i osiągania celów.
  • Poprawia się ich ogólny stan zdrowia, poprawia się ukrwienie narządów i zwiększa się pojemność płuc.

dziecko na paddleboard

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze sportu dla dziecka?

Nie jest tajemnicą, że wielu młodych rodziców zwraca uwagę przede wszystkim na prestiż. Przecież zdanie "Moja córka gra w tenisa" wskazuje na Twoją sytuację finansową. Sprzęt i opłaty za trenerów są drogie, każdy o tym wie. W ten sposób dajesz do zrozumienia, że żyjesz w dostatku, nic więcej.

Takie podejście nie ma nic wspólnego ze zdrowiem dziecka. Na co naprawdę trzeba zwracać uwagę?

  • Stan zdrowia dziecka. W przypadku każdej patologii potrzebne jest terapeutyczne wychowanie fizyczne, a nie sekcja sportowa, w czym może pomóc lekarz prowadzący terapeutyczne wychowanie fizyczne.
  • Cechy fizjologii i psychologiczne aspekty rozwoju chłopca lub dziewczynki.
  • Pragnienie samego dziecka. Niech stwierdzi, że jego ulubiona sekcja nie jest od razu dostępna, i wypróbuje kilka opcji - niech dokona wyboru. W końcu przyjemność płynąca z zajęć nie przynosi prawie żadnych innych korzyści niż same ruchy.
  • Ważną rolę odgrywa także pomieszczenie, w którym odbywają się szkolenia. Siłownia powinna być przestronna i jasna, basen powinien być duży i czysty.
  • Dojazd na trening - poszukaj sali gimnastycznej w pobliżu swojego domu lub szkoły. Dorosła córka lub syn wkrótce będą w stanie samodzielnie dotrzeć na zajęcia, a jeśli będą musieli przejechać pół miasta, mogą nabrać niechęci do treningu.

Sport drużynowy czy indywidualny dla dziecka?

Prawdopodobnie znasz już charakter swojego dziecka. Warto wybrać sekcję, kierując się jej upodobaniami.

Jeśli Twoje dziecko jest "cichym chłopcem", który nie potrafi nawiązać przyjaźni i jest nieśmiały w towarzystwie innych dzieci, najlepsze dla niego będą sporty zespołowe: siatkówka, koszykówka, piłka nożna, badminton i hokej. Od najmłodszych lat będzie się uczył współdziałania z członkami zespołu i osiągania celu (zwycięstwa) wspólnie z wszystkimi. Będzie miał przyjaciół i ludzi o podobnych poglądach.

Musimy jednak zachować ostrożność. Jeśli dziecko jest flegmatyczne, nieśmiałe, trening zespołowy może pogłębić jego kompleksy. W końcu na tle szybkich i zwinnych będzie wyglądał na zacofanego. W takim przypadku jest on (lub ona) bardziej odpowiedni do gry w dwójkach lub sportów indywidualnych - bilard, golf.

Dziecko-choleryk, które można nazwać "chłopcem", wyciszy się i uporządkuje psychikę, uprawiając sztuki walki. Ale są też pułapki. Szczególnie w sportach indywidualnych, gdzie wymagana jest cierpliwość (pływanie, gimnastyka, lekkoatletyka), szybkie i zwinne dziecko może się nudzić i mieć trudności z przystosowaniem się. Dlatego, aby dowiedzieć się, jaki sport jest najlepszy dla dziecka, należy skonsultować się nie tylko z lekarzem, ale także z psychologiem.

Sporty indywidualne są doskonałe dla dzieci o temperamencie melancholijnym. Szczególnie dobre są zajęcia wymagające celowania, takie jak rzut dyskiem czy strzelanie. Sporty jeździeckie są również doskonałe, ponieważ takie dzieci kochają zwierzęta.

Przeczytaj więcej: Jaki sport wybrać dla dziecka - drużynowy czy indywidualny?

dziecko grające w bejsbol

Rozmowa z dzieckiem

Psychologowie i pediatrzy uważają, że najlepszym ćwiczeniem dla dzieci poniżej 3. roku życia są różne zabawy na świeżym powietrzu z rodzicami. Dziecko przyzwyczaja się do radości płynącej z ruchu i łatwiej je wtedy skierować do zorganizowanego klubu.

Dopóki dziecko nie skończy około 5 lat, nie należy poważnie rozmawiać o sporcie. Należy oprowadzać dziecko po różnych sekcjach i pokazywać mu, jak radzą sobie inne dzieci. Może się zdarzyć, że uda Ci się trafić w dziesiątkę, a dziecko będzie chciało robić jedną rzecz non stop. Częściej jednak zdarza się, że dziecko musi wypróbować kilka rodzajów aktywności fizycznej, aż znajdzie najwygodniejszy dla siebie. Jeśli po pierwszych zajęciach syn lub córka nie chce chodzić do sekcji, mimo że lubi sam sport, należy w rozmowie taktownie zapytać, jak zachowują się inne dzieci i czy lubią trenera.

Mogą też występować przeciążenia fizyczne, jak to często ma miejsce np. w gimnastyce. Dziewczęta wykonują ogólny trening fizyczny, który jest dość trudny dla organizmu dziecka. A to wyczerpuje je tak bardzo, że po prostu nie mają już energii na wykonywanie pięknych ćwiczeń gimnastycznych.

Należy pamiętać, że wielu trenerów szkoli swoje dzieci pod kątem sportu elitarnego. Ale to nie są ćwiczenia zdrowotne, lecz ciężka praca, czasem wyniszczająca. Dlatego tak ważne jest, aby dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami z zajęć i opowiadały o nich rodzicom.

3 czerwca 2022 Porady sportowe

0 Komentarze