Czym jest Padel i dlaczego jest tak popularny w 2022 roku?

14 lipca 2022 Blog sportowy

Ze względu na swoje podobieństwo do tenisa ziemnego, padel staje się coraz bardziej popularny na całym świecie. Korty i obiekty do gry w padla powstają w całej Europie i Ameryce Łacińskiej. Co takiego jest w tym sporcie, że przyciąga i fascynuje ludzi?

Czym jest Padel i dlaczego jest tak popularny?

Padel (lub padel tenis) to sport rakietowy, który można opisać jako coś pomiędzy tenisem a squashem. To szybki, towarzyski sport, który jest łatwy do nauczenia i odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych. Dużą zaletą padla (i prawdopodobnie dlatego sport ten stał się tak popularny) jest to, że jest on odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych i poziomów, ponieważ nie polega na sile i umiejętności serwowania. Padel polega bardziej na strategii i współpracy między Tobą a Twoim partnerem, niż na sile.

W padel gra się zazwyczaj w deblu. Podobnie jak w tenisie, w Padel gra się na korcie podzielonym siatką, z tą różnicą, że w Padel zawodnik używa również ścian, podobnie jak w squashu. Normalny kort do padla ma wymiary 10m x 20m i jest otoczony murkami. Na tego typu polu zawsze rozgrywane są mecze deblowe. Padel może być również rozgrywany jako single na węższym polu (6 x 20m).

padel

Historia padla

Najpierw jednak musimy cofnąć się w czasie, aby zrozumieć, czym jest tenis Padel i dlaczego zyskuje na popularności.

Enrique Corcuera, meksykański miliarder, w 1969 roku marzył o wybudowaniu kortu tenisowego w swojej rezydencji w Acapulco. Padel narodził się z braku miejsca u Corcuery, gdy ten przerobił swój kort do squasha na kort tenisowy z platformą.

Gra została pierwotnie nazwana przez samego mężczyznę "Paddle Corcuera". Przyjaciel Corcuera przeniósł go do Hiszpanii, zmodyfikował i reszta jest historią.

Po raz pierwszy został "wyhodowany" w Argentynie w latach 70. Pierwszy turniej padla odbył się w Sewilli w Hiszpanii w 1991 roku, a sport ten wciąż się rozwijał.

Padel zyskał w ostatnich latach na popularności, a korty otwiera się w około 60 krajach.

Jak grać w Padel - zasady

Zasady gry w Padel są w zasadzie takie same jak w tenisie, z tym, że w Padel serwuje się piłkę odbijając ją o ziemię i poniżej bioder. Dodatkowo w przypadku ścian obowiązują specjalne zasady. Mecz padla składa się najczęściej z trzech lub pięciu setów, przy czym seta liczy ten, kto pierwszy wygra sześć partii. W padlu punkty są przyznawane, jeśli

  • Piłka odbija się dwukrotnie po stronie przeciwnika
  • Przeciwnik uderza piłkę do siatki
  • Przeciwnik uderza piłkę poza obszarem gry, tj. poza klatką lub o jedną z twoich ścian
  • Przeciwnik uderza piłkę do własnej siatki
  • Piłka trafia w przeciwnika.

Padel jest łatwiejszy do nauczenia niż tenis czy squash, a ponieważ gra się w debla, łatwiej jest utrzymać regularny harmonogram.

padel

Przeczytaj też: Trening na rowerze stacjonarnym - korzyści

Nowoczesny tenis - Padel

W padel grają obecnie miliony ludzi na całym świecie, często więcej niż w squasha. Biorąc pod uwagę ponad 180-letnią historię squasha, to dość odważne stwierdzenie. W Hiszpanii jest około 4 milionów amatorów i profesjonalnych graczy padla i 20 000 kortów padla.

Padel dopiero powstaje w Argentynie i innych krajach Ameryki Łacińskiej, a liczba kortów rośnie. W krajach Ameryki Łacińskiej, takich jak Meksyk czy Urugwaj, nastąpił ostatnio wzrost popularności.

W krajach takich jak Wielka Brytania, podróże i turystyka doprowadziły do zwiększenia uczestnictwa. W związku z tym prace nad formalizacją gry posunęły się dalej.

Kraje europejskie takie jak Szwecja, Finlandia i Niemcy mają obecnie najwięcej federacji padla na świecie. Europejska Federacja Padla powstała w 1992 roku jako największa kontynentalna organizacja tej gry. World Padel Tour jest główną organizacją turystyczną dla tego sportu, a International Padel Federation jest odpowiedzialna za nadzorowanie międzynarodowych federacji i mistrzostw dla tego sportu.

Przyszłość padel tenisa

Padel to sport otwarty, który może uprawiać niemal każdy. Jest też ekonomiczny i nietrudny do odebrania.

Potrzeba czasu, aby uczynić Padel oficjalnym sportem, stworzyć obecność w mediach i przyciągnąć globalne marki, ale gra pozostanie na rynku. Jeśli nie możesz wziąć udziału w turnieju, możesz obejrzeć najważniejsze momenty online i przekonać się, dlaczego padel jest szybko rozwijającym się sportem na świecie!

14 lipca 2022 Blog sportowy

0 Komentarze