Jakie sporty są świetną alternatywą dla siłowni?

21 lipca 2022 Porady sportowe

Nie da się ukryć, że latem o wiele łatwiej jest ćwiczyć. O tej porze roku mamy więcej energii, zawsze mamy lepszy humor i jesteśmy zmotywowani do pompowania naszych abs i biegania aż do wyczerpania. Nie ogarniają nas depresyjne myśli, zła pogoda i przemożna chęć siedzenia cały dzień w domu. Wybaczcie stereotypy, ale nie pomyślelibyśmy, żeby się nimi zająć, gdybyśmy sami nie doświadczali stanu warzywnego i apatii każdej jesieni. Ale co najważniejsze, latem możemy urozmaicić naszą rutynę ćwiczeń: pójść pobiegać po lesie, wyjść do parku z matą do jogi czy wybrać się na przejażdżkę rowerową. Przez resztę czasu musimy zadowolić się czterema ścianami siłowni i monotonnymi ćwiczeniami na nudnych maszynach. Zdajemy sobie sprawę, że nie wiele osób lubi tego typu ćwiczenia, dlatego polecamy, aby zamiast zwykłych treningów zająć się sportem.

wspinaczka skalna

Wspinaczka skalna

Nie namawiamy Cię do zostania alpinistą i wyruszenia jutro na najwyższe szczyty gór. Wspinaczki skałkowej można się nauczyć, nawet jeśli jest to tylko jeden dzień na specjalnej ściance wspinaczkowej. W tym sporcie nie ma prawie żadnego ryzyka kontuzji, ponieważ stosowana jest podwójna asekuracja. Jest to pierwsza zaleta wspinaczki skałkowej. Drugi to taki, że już od pierwszego razu poczujesz korzyści z treningu. Podczas zajęć angażowane są mięśnie brzucha, nóg, ramion i pleców. Bądź więc przygotowany na to, że następnego dnia po wspinaczce będzie bolało absolutnie wszystko.

Tenis ziemny

Do sportów umysłowych należą nie tylko szachy, ale także tenis ziemny. Wymaga dobrej strategii i przewidywania ruchów przeciwnika, a także biegania po korcie i uderzania piłki rakietą. Pomaga nie tylko ujędrnić ciało, ale także znacząco wzmacnia mięśnie, poprawia wytrzymałość i koordynację. Ten letni sport od dawna uprawiany jest przez cały rok, na przemian na kortach zewnętrznych i wewnętrznych w zależności od pogody. I nie myślcie, że tenis szybko się znudzi. Kiedy już opanujesz jedną powierzchnię, spróbuj innej. 

Boks

Boks to sport, który może zastąpić trening cardio lub trening siłowy. A czasem może nawet zastąpić wycieczkę do terapeuty, ponieważ wszystkie swoje negatywne uczucia wydobywasz poprzez boksowanie. Zanim zaczniesz boksować, trener każe ci skakać na linie przez około trzydzieści minut. Nieprzyzwyczajony do tego zadania uznasz je za piekielnie trudne, ale to najprostszy sposób na przystosowanie organizmu do intensywnych ćwiczeń. Skakanie po linie wyćwiczy Twoje nogi; trenowanie wykroków wzmocni Twoje ręce. Ale przede wszystkim, wraz z siłą, zyskasz pewność siebie, która czasem jest ważniejsza niż wyćwiczone ciało.

boks

Pływanie

Nikt nie zmusza Cię do opanowania motylka czy pełzania w tył (choć byłoby miło). Aby uzyskać stonowane ciało wystarczy pójść na basen i pływać w stylu, który nam odpowiada. Woda działa relaksująco i uspokajająco, więc najlepiej wejść do niej po dniu pracy. Nawet jeśli czujesz, że padasz z nóg, zbierz ostatnie siły, by dotrzeć na basen. Pięć minut w wodzie i jesteś inną osobą - nie tylko nabierasz drugiego wiatru, ale całe twoje ciało wzmacnia mięśnie. Ponadto pływanie pomaga zrzucić dodatkowe kilogramy, poprawić problemy z układem krążenia i zwalczyć bezsenność.

Taniec

Taniec jest prawdopodobnie najbardziej zabawnym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów lub uzyskanie stonowanego ciała. Do wyboru jest mnóstwo układów tanecznych. Średnio w ciągu godzinnego treningu spalisz około 500 kalorii. A oprócz tego rozwijają zdolności plastyczne, zaczynają lepiej kontrolować swoje ciało i uczą się tańczyć, w końcu. Poddasz też próbie teorię, że wszystkie tancerki są dobre w łóżku.

Curling

Jeśli zapisałeś się na curling, przygotuj się nie tylko na początek treningu, ale także na głupie żarty znajomych. Możesz to odebrać w dowolny sposób - zabawny, nudny, tylko dla seniorów - ale w rzeczywistości jest to bardzo wciągająca gra. Wymaga nie tylko siły fizycznej (trzeba nosić i pchać kamienie ważące 20 kilogramów), przydaje się także umiejętność myślenia perspektywicznego. Proces treningowy jest tak skonstruowany, że podczas sesji udaje się pracować nad koordynacją mięśniową, siłą rzutu oraz nad prawidłową techniką oddychania. 

curling

Trampolina

O ile curling wydaje się czymś dla ospałych emerytów, to trampoliny są dla pięciolatków. Nie doceniamy jednak korzyści płynących z uprawiania sportu. W porównaniu z nim nawet bieganie jest nieskuteczne. Już jedna godzina skakania na trampolinie pozwala stracić 68 procent więcej kalorii niż 60 minut biegania. A poza tym wykonywanie różnych sztuczek w powietrzu jest o wiele ciekawsze niż monotonny jogging. Dlatego z hali trampolinowej wyjdziesz nie tylko ze sprawnym ciałem, ale i z dobrym humorem.

Crossfit

O ile te pierwsze sporty sprawiają, że wyglądasz na wysportowanego, o tyle dzięki Crossfitowi możesz w dużym stopniu zbudować masę mięśniową. Udowodniono, że ćwicząc w tym systemie, człowiek wzmacnia i jednocześnie rozwija dziesięć podstawowych umiejętności fizycznych, w tym siłę, zwinność, wytrzymałość, szybkość i koordynację. Zaletą treningu crossfit jest jego różnorodność. Trening crossfit dzieli się zazwyczaj na trzy części: podnoszenie ciężarów, gimnastykę i cardio. Nic dziwnego, aby rozwinąć tak wiele umiejętności fizycznych, trzeba zaangażować ogromną liczbę mięśni. Nie zdziw się więc, jeśli na każdym treningu będziesz musiał wykonywać podejścia do zupełnie nowych trików.

Callanetics

Prawdopodobnie uciekniesz się do tego ćwiczenia tylko wtedy, gdy nie docenisz wszystkich innych. To zrozumiałe, callanetics to zestaw ćwiczeń opartych na asanach jogi, a w świadomości wielu mężczyzn pójść na jogę - rzecz czysto kobieca. W rzeczywistości jednak opanowanie podstawowych asan nikomu nie szkodzi. Wszystkie ćwiczenia callanetics mają na celu kurczenie i rozciąganie różnych grup mięśniowych. Efektem ich działania jest przyspieszenie metabolizmu, utrata wagi i szybka korekta sylwetki. Uważa się, że efekt godziny callanetics jest równy około 7 godzinom aerobiku. Co ważniejsze, takie zajęcia restrukturyzują pracę całego organizmu. Bardzo szybko zacznie domagać się zdrowej, roślinnej żywności. Jeśli więc od dawna chciałeś uciec od słodyczy i wypieków, to już wiesz do jakiego sportu się przyłączyć.

21 lipca 2022 Porady sportowe

0 Komentarze