Czy szachy to sport?

6 lipca 2022 Rodzaje sportów

Pytanie "czy szachy to sport czy nie" stało się już filozoficzne na poziomie "co było pierwsze, kura czy jajko". Czas to naprawić i uzyskać jasność. Dziś przyjrzymy się, dlaczego szachy są uważane za sport i czym są.

Powód nr 1. Szachy to rywalizacja

Celem zawodów sportowych jest sprawdzenie, który z przeciwników posiada najlepsze umiejętności w tych samych warunkach. Szachy, podobnie jak inne sporty, są sprawdzianem cech danej osoby. W łyżwiarstwie szybkim zawodnicy rywalizują ze sobą o to kto jest szybszy i zwinniejszy, natomiast w szachach sportowych to kto jest bardziej uważny i potrafi jasno myśleć. Obaj mają ten sam cel, tego samego ducha rywalizacji. Jest to jeden z głównych powodów, dla których szachy można nazwać sportem.

szachy

Powód nr 2. Przygotowanie fizyczne jest ważne w szachach

Istnieje punkt widzenia, że szachy nie mogą być uznane za sport, ponieważ sport związany jest z aktywnością fizyczną. Natomiast na turniejach i treningach szachiści siedzą godzinami przy planszy i rozwijają hipodynamię.

W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie. Aktywny tryb życia i dobra kondycja fizyczna to duży wkład w sukces szachisty. Gracze muszą trenować w wolnym czasie, aby mogli wytrzymać 9 godzin gry i zachować koncentrację. W końcu, kiedy jesteś rozproszony przez ból fizyczny, łatwo jest popełnić błędy na szachownicy.

Powód nr 3. Cały świat organizuje turnieje szachowe

Co roku odbywają się tysiące turniejów sportowych na różnych szczeblach: międzynarodowym, państwowym, regionalnym, miejskim i tak dalej. Ich celem jest określenie, którzy sportowcy są najlepsi w tym, co robią.

Ten sam cel stoi za turniejami szachowymi, które odbywają się na całym świecie. Ponadto mistrz szachowy jest takim samym powodem do dumy narodowej jak medalista w łyżwiarstwie figurowym, curlingu czy biathlonie. Jeśli szachista wygra prestiżowe zawody, czeka go równie zasłużona kariera. Światowe uznanie i turnieje na całej planecie to jeden z powodów, dla których szachy są sportem. 

szachy

Sprawdź także: Czy e-sport jest sportem?

Powód nr 4. Trening jest kluczem do sukcesu w szachach

Sport to przede wszystkim pokonywanie siebie i sprawdzanie własnych możliwości. Nie da się osiągnąć w nim dobrego wyniku, jeśli nie utrzyma się formy. Regularny trening pomaga sportowcom w tym zakresie. Ale są one dobre nie tylko dla siły mięśni, ale także dla ostrości umysłu. Tak jak inni sportowcy, szachiści trenują cały czas:

  • spędzają całe dnie na kalkulowaniu swoich ruchów;
  • szukają nowych strategii i kombinacji;
  • analizują doświadczenia kolegów;
  • rozwijają pamięć i koncentrację.

Wszystko to pomaga im zachować czujność umysłu i gotowość do długich, stresujących rozgrywek. Dlatego szachy również można uznać za sport.

Powód nr 5. Nie można zajść daleko w szachach bez techniki.

To, jak dobrze ciężarowiec może podnieść sztangę o wadze 70 kg, zależy od jego techniki. Musi pamiętać o kolejności podnoszenia, o tym, na którą nogę postawić ciężar, kiedy podnieść, jak prawidłowo oddychać. Wszystko to jest ważne, aby wygrać, a jeden błąd może kosztować sportowca nagrodę.

Tak samo jest w szachach: trzeba znać swoje ruchy, przechodzić z jednej taktyki na drugą i być uważnym. Tak jak w przypadku sztangi, każdy błąd w obliczeniach może odwrócić losy intelektualnej rozgrywki.        

szachy

Jakim sportem są szachy?

Ustaliliśmy już, że celem szachów jest wyłonienie najlepszych, ważny jest ciągły trening, a zdobycie nagrody w prestiżowych zawodach doprowadzi szachistę do głośnej kariery. Wszystko to prowadzi do wniosku, że szachy to nie tylko gra, ale profesjonalny sport. I świat uznał ją za taką jeszcze w 1999 roku.

Owszem, szachy nie są sportem olimpijskim, ale nie jest to jedyny sport, który nie znalazł się na liście. Zresztą, to może się wkrótce zmienić: Międzynarodowy Komitet (MKOl) już dyskutuje, kiedy szachiści będą mogli reprezentować swoje kraje na arenie olimpijskiej.

Szachy to gra, która łączy w sobie elementy sztuki, nauki, sportu oraz zdrowej rywalizacji. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci to zrozumieć.

6 lipca 2022 Rodzaje sportów

0 Komentarze