Czym się kierować przy wyborze bieżni?

14 lipca 2022 Porady sportowe

Odpowiednia bieżnia może być Twoim wiernym i skutecznym przewodnikiem w odchudzaniu i ogólnie w utrzymaniu dobrej kondycji. Zapoznając się z kluczowymi komponentami i stosując się do naszych rad, możesz kupić dobrej jakości bieżnię, która nie tylko będzie Ci służyć przez długi czas, ale także pomoże Ci osiągnąć Twoje cele.

Rozmiar bieżni

Ile miejsca w swoim pokoju jesteś gotów przeznaczyć na bieżnię? Aby zaoszczędzić czas przy zakupie, zmierz wcześniej przestrzeń, w której chcesz umieścić bieżnię. Pomocne jest również zmierzenie potencjalnej przestrzeni do przechowywania (wysokość, szerokość i długość), jeśli planujemy zakup wersji składanej.

Należy pamiętać, że wymagana przestrzeń robocza (rozmiar łopatek bieżni) może również wpłynąć na ogólną powierzchnię bieżni. Na przykład zalecamy minimalną szerokość 55 cm do biegania i 50 cm do chodzenia. Oczywiście 50 cm jest wystarczające również dla biegaczy, ale pole do "manewru" (czytaj: błędów w technice) jest po prostu zmniejszone.

Jeśli chodzi o długość pasa do biegania, to jako wskazówkę można wykorzystać poniższe zalecenia:

  • 125 cm minimum do chodzenia,
  • 140 cm i więcej do biegania,
  • 159cm lub więcej do biegania, jeśli osoba jest wyższa niż 180cm.

Standardowe bieżnie mają około 90 cm szerokości i 210 cm długości. Istnieją również mniejsze i bardziej kompaktowe wersje, niektóre z nich są składane. Koniecznie więc określ "przestrzeń życiową" swojego przyszłego przyjaciela!

bieżnia

Przeczytaj więcej: Korzyści zdrowotne wynikające z biegania

Silnik elektryczny

Czy Twój program treningowy obejmuje długie, łatwe spacery, ciężkie biegi czy coś pomiędzy? Odpowiedź na to pytanie określa moc silnika bieżni. Im cięższe i intensywniejsze są Twoje treningi, tym mocniejszy powinien być silnik bieżni. 

Silnik bieżni utrzymuje ją w ruchu. Jego moc mierzona jest w koniach mechanicznych (HP) lub mocach ciągłych (CLP). HHP jest bardziej użyteczną metryką, ponieważ pokazuje, ile mocy może dostarczyć silnik podczas ciągłej pracy, w przeciwieństwie do mocy w szczytowym momencie. Większość modeli bieżni domowych posiada moc silnika w przedziale od 2,25 do 4,25 KM. Najmniejsza moc, jaką można dziś spotkać, to 1,5 KM, największa - 5,0 KM.

Jakiej mocy silnika potrzebujesz? Zależy to od rodzaju obciążenia i masy ciała. Dla osób o wadze do 90 kg można zastosować następujące zalecenia:

  • Chodzenie - siła 2 NLS lub więcej,
  • Jogging - moc 2,5 NLS lub więcej,
  • Bieganie - moc 3 NLS lub więcej,

Jeśli ważysz więcej niż 90 kg, dodaj 0,5 KM do powyższych wartości.
Należy również pamiętać, że silnik pracujący na granicy mocy zużyje się szybciej niż silnik z rezerwą mocy.

Większość bieżni ma dożywotnią gwarancję na silnik. Najtańsze modele mają gwarancję na 10-25 lat użytkowania.

Żywotność toru

Istnieją trzy główne czynniki, które wpływają na trwałość bieżni. Pierwszą z nich jest grubość tkaniny: dwu- lub czterowarstwowa jest bardziej wytrzymała niż jednowarstwowa. Grubsze podłoże ma też tendencję do mniejszego hałasu podczas użytkowania. Większość bieżni w segmencie budżetowym lub średniej ceny posiada jednowarstwową powierzchnię.

Drugim ważnym czynnikiem są metalowe rolki, które poruszają bieżnią. Rolki o większej średnicy mniej obciążają silnik bieżni, a tym samym pomagają wydłużyć jej żywotność. Optymalna średnica rolki dla bieżni domowej to co najmniej 6 cm.

Trzecim czynnikiem jest smarowanie. Ostrze bieżni wymaga smarowania, aby zapewnić płynną pracę. Czasami obowiązek ten spada na właściciela bieżni, w takim przypadku konieczne jest smarowanie płótna co kilka miesięcy. Najlepsze bieżnie są bezobsługowe. Są one impregnowane silikonem lub podobnym środkiem smarnym.

bieżnia

Prędkość na bieżni

Bieżnie, które utrzymują maksymalną prędkość 16 kilometrów na godzinę są odpowiednie dla większości biegaczy. Biegacze, którzy trenują w tempie 3/2 minuty na km, będą naturalnie chcieli bieżni z większą tolerancją prędkości.

Amortyzacja powierzchni biegowej

Amortyzacja nawierzchni biegowej bieżni chroni Twoje stawy przed obciążeniem wstrząsami. W porównaniu z nawierzchnią drogową, miękka nawierzchnia bieżni zasadniczo zmniejsza obciążenie udarowe o 15-40%. Właściwości amortyzujące są ważne nie tylko dla biegaczy, ale dla każdego, kto trenuje, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji i jednocześnie zwiększyć wytrzymałość.

Niektóre bieżnie są wyposażone w regulowaną amortyzację, dzięki czemu biegacze mogą wybrać pożądany przez siebie stopień sztywności podparcia. Zaawansowane wersje pokładu bieżni (podstawa pod płótnem) mają zróżnicowaną amortyzację: otrzymujesz mocne podparcie przy odpychaniu się od płótna i bardziej amortyzowane przy lądowaniu.

Przechylenie

Chcesz szybciej uzyskiwać wyniki? Nachylenie bieżni pomaga efektywniej spalać kalorie. Mniej obciąża też stawy i pozwala skupić się na różnych grupach mięśni. Większość bieżni ma maksymalne nachylenie w górę wynoszące 10, 15 lub 20 procent. Niektóre marki pozwalają również na lekkie pochylenie w dół.
W większości bieżni ustawienie nachylenia jest zmotoryzowane. Tylko najtańsze bieżnie z funkcją pochylenia wymagają zazwyczaj ręcznej regulacji.

bieżnia

Programy szkoleniowe

Większość bieżni dzisiaj jest sprzedawana z wbudowanymi programami treningowymi skierowanymi na różne cele, czy chcesz schudnąć, czy zwiększyć wytrzymałość. Programy automatycznie kontrolują prędkość bieżni, a także regulują nachylenie bieżni, jeśli taka funkcja jest przewidziana w bieżni.

Sprawdź też: Jak biegać na bieżni? Sprawdź instrukcje dla początkujących

Dodatkowe funkcje

Jako wyposażenie dodatkowe bieżnie mogą posiadać wentylator na panelu sterowania, uchwyt na butelkę z wodą, głośniki muzyczne, wbudowaną przeglądarkę internetową, uchwyt na tablet lub telewizor. Dopłacanie do tych opcji będzie uzasadnione, jeśli zmotywują Cię one do regularnych treningów.

Warunki gwarancji

Okres gwarancyjny to świetny wskaźnik od producenta dotyczący długowieczności bieżni. Standardowa gwarancja obejmuje cztery elementy bieżni: ramę, silnik, części i serwis.

  • Rama: większość bieżni (także tych najtańszych) ma dożywotnią gwarancję na ramę.
  • Silnik: większość bieżni ma dożywotnią gwarancję. Mniej trwałe silniki mają zazwyczaj 25 lat gwarancji.
  • Części: gwarancja obejmuje zazwyczaj części i elektronikę. Najtańsze bieżnie nie mają gwarancji lub mają 90-dniową gwarancję. Nieco bardziej niezawodne bieżnie oferują roczną gwarancję na części. Najlepsze domowe bieżnie zazwyczaj mają co najmniej pięcioletnią gwarancję na części, a niektóre oferują dożywotnią gwarancję na części.
  • Konserwacja: nie przewidziana w kategorii najtańszych bieżni. Inne kategorie oferują zwykle jeden lub dwa lata darmowej usługi. Opcje gwarancji serwisowej są jednak różne i mogą zależeć od bliskości centrum serwisowego.

Maksymalna waga użytkownika

Maksymalna dopuszczalna waga użytkownika w przypadku bieżni wynosi od 115 do 180 kg. Zalecamy wybranie bieżni, która oficjalnie może utrzymać 20 kg więcej niż Twoja masa ciała. Pomoże to zapewnić, że nie przeciążysz silnika.

bieżnia

Przechowywanie i możliwość transportu

Opcje składane są dostępne w każdym przedziale cenowym bieżni domowych. Po każdym treningu można podnieść pokład, aby zwolnić trochę miejsca. Technologia Power-Assist ułatwia to niezależnie od Twojej siły fizycznej.
Niektóre z najbardziej kompaktowych bieżni są przenośne: są lekkie i mają kółka dla mobilności. Przenośna bieżnia może być łatwo przechowywana pod łóżkiem, za drzwiami lub w szafie. Generalnie są to modele niskiej jakości, z których najlepsze można polecić jedynie do chodzenia.

Bezpieczeństwo

Funkcja auto-stop jest jedną z najważniejszych dla starszych lub słabych fizycznie użytkowników, a także tych, którzy mają zwierzęta domowe lub małe dzieci.

Funkcja ta jest zwykle obsługiwana za pomocą klawisza. Podczas ćwiczeń klucz jest przymocowany do ciała za pomocą sznurka ściągającego. W przypadku poślizgu klucz odłącza się i bieżnia się wyłącza. Klucz można również usunąć po każdym treningu, aby zapobiec przypadkowemu uruchomieniu bieżni.

Podsumowanie

Tak więc przed zakupem bieżni należy najpierw określić swoje ogólne cele i preferencje, a następnie wybrać najlepszą kombinację specyfikacji, funkcji i warunków gwarancji, aby dopasować ją do swojego budżetu.

14 lipca 2022 Porady sportowe

0 Komentarze