Korzyści zdrowotne wynikające z biegania

8 lipca 2022 Blog sportowy

Czy bieganie jest dobre dla naszego zdrowia? Odpowiedź wydawałaby się oczywista - oczywiście, że tak!

W dzisiejszych czasach, kiedy ponad połowa populacji w Europie i USA jest w takim czy innym stopniu otyła, korzyści płynące z biegania jako uniwersalnego i najłatwiejszego sposobu na pozbycie się nadmiaru kalorii wydają się być niezaprzeczalne. Istnieją jednak przeciwstawne opinie na temat korzyści płynących z biegania.

Istnieje na przykład pogląd, że poranny jogging jest szkodliwy dla naszego zdrowia ze względu na to, że jeszcze nie obudzony organizm dostaje poważne obciążenie fizyczne, które jest dla niego stresujące.

Niektórzy badacze twierdzą, że życie ludzi, którzy regularnie uprawiają sport, zwłaszcza bieganie, podobno jest średnio o kilka lat krótsze niż tych, którzy w ogóle nie uprawiają sportu. Tłumaczą ten stan rzeczy tym, że organizm, uzyskując regularną aktywność fizyczną, po prostu zużywa się i szybciej starzeje. Kolejnym argumentem przeciwko bieganiu jest ryzyko kontuzji. Więc czego tak naprawdę jest więcej - korzyści czy szkód w bieganiu?

jogging

Jakie są korzyści z biegania?

Spalanie tłuszczu

Długi jogging to świetny sposób na pozbycie się wszystkich tych dodatkowych złogów tłuszczu w Twoim ciele. Pierwsze minuty biegu spalają w większości same węglowodany. Ale kiedy biegasz dłużej niż 20 minut, twoje ciało zdaje sobie sprawę, że sytuacja jest poważna i że tracisz energię, więc czas zacząć sięgać do swoich strategicznych rezerw w postaci złogów tłuszczu.

Dlatego regularne i długotrwałe bieganie (20-40 minut, u osób wytrenowanych może być więcej) dla osób chcących schudnąć jest właściwym rozwiązaniem.

Oczyszczanie organizmu z toksyn, cholesterolu w naczyniach krwionośnych i toksyn

Podczas biegu nasze ciało pracuje na wysokich obrotach. Serce przyspiesza, ciało się nagrzewa, a krew znacznie intensywniej krąży w żyłach. Efektem jest wzmożone oczyszczanie wszystkich arterii transportowych organizmu, przyspieszone zbieranie i wydalanie niebezpiecznych i obcych elementów, które są eliminowane wraz z obficie wydalanym potem.

Następuje znaczna poprawa funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.

Nasycenie organizmu tlenem

Wzmożone bicie serca w naturalny sposób prowadzi do znacznie większego niż normalnie poboru tlenu do organizmu. Dzięki temu wszystkie tkanki organizmu otrzymują dodatkowy zasób dla swoich funkcji, a w razie potrzeby dla zdrowia.
Dodatkowo zwiększa się zawartość nośników tlenu we krwi - czerwonych krwinek, co zwiększa potencjał energetyczny całego organizmu.

Wzmocnienie mięśni i więzadeł

Korzyści z biegania dla mięśni nóg i, w mniejszym stopniu, pleców są również oczywiste. Większość mięśni i więzadeł dolnej części ciała dostaje dobry trening podczas długiego, wolnego biegu, co pomaga je wzmocnić. Bieganie to doskonały trening dla mięśni pośladkowych, dolnej części nóg i ud.

Poprawa kształtu ciała i postawy

Regularne bieganie zwykle znacznie poprawia wizualnie sylwetkę, ciało staje się szczuplejsze, zgrabniejsze i bardziej wysportowane.

Trening ducha i podniesienie poczucia własnej wartości

Bieganie, a zwłaszcza bieganie rano, wymaga ciągłych małych zwycięstw nad sobą (zwłaszcza gdy dopiero niedawno zaczęło się biegać), regularnego pokonywania własnego lenistwa, niechęci do wysiłku, stosowania pewnych morałów i wysiłku woli.
Jeśli człowiek raz po raz pokonuje swoje słabości i lenistwo, wzmacnia to jego siłę woli i prawie zawsze podnosi poczucie własnej wartości.

Rozładowanie napięcia, oczyszczenie umysłu, optymizm

W naszym współczesnym trybie życia, zwłaszcza w dużych miastach, kiedy regularnie kumulujemy negatywne emocje, męczymy się siedzącą i nieciekawą pracą oraz ciągle angażujemy się w różnego rodzaju obowiązki domowe, uprawianie sportu, a zwłaszcza bieganie, doskonale usuwa wszelkie nadmierne napięcia, likwiduje negatywne emocje, doskonale oczyszcza mózg i przyczynia się do dobrego samopoczucia.
Ponadto umiarkowana aktywność fizyczna stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów radości, które wprawiają nas w dobry nastrój.
Nasze ciało mówi nam, co jest dla nas dobre i zdrowe.

jogging

Zobacz też: Nordic Walking - korzyści dla zdrowia

Porady dla początkujących

Stopniowo zwiększaj obciążenie

Jeśli nigdy wcześniej nie uprawiałeś (lub nie uprawiasz) biegania, zacznij od krótkich dystansów (1-3km). Tempo powinno być wolne, aby nie czuć się zduszonym i nie wywierać zbyt dużej siły woli. Stopniowo, jeśli biegasz regularnie, możesz stopniowo zwiększać dystans i tempo.

Określenie optymalnego poziomu wysiłku

Zawsze pamiętaj, że to wszystko jest bardzo indywidualne i każdy potrzebuje innego dystansu i tempa. To jedno, jeśli ważysz 50-60 kg, ale to zupełnie co innego, jeśli ważysz, powiedzmy, 100 kg lub więcej.

Dlatego zawsze wybieraj dystans i tempo na podstawie własnych odczuć. Pamiętaj, że odpowiednio skalkulowana aktywność fizyczna przyniesie Ci o wiele więcej pożytku niż dziecięce pragnienie, by nie wpaść w błoto i nie być słabszym od innych!

Biegaj regularnie

Regularność to najważniejsza rzecz w bieganiu - czy w ogóle w jakiejkolwiek formie aktywności fizycznej. Oczywiście okazjonalne joggingi też są przydatne. Ale maksymalny efekt z biegania uzyskasz tylko wtedy, gdy będziesz to robić regularnie.

Nie musisz biegać codziennie. Znajdź swój indywidualny harmonogram, który działa najlepiej dla Ciebie. Co drugi dzień, na przykład. Ale myśląc o swoim harmonogramie, pamiętaj, że nie jest łatwo utrzymać go przez cały czas i bez względu na to, jak bardzo jesteś zdyscyplinowany, na pewno będą dni, kiedy będziesz musiał pominąć swoje biegi.

Powodów może być wiele: wakacje, nocowanie u przyjaciół lub rodziny, złe samopoczucie, podróże służbowe, zła pogoda itp. Jeśli więc zdecydujesz się biegać np. 2-3 razy w tygodniu, czyli 8-13 razy w miesiącu, to w rzeczywistości ta liczba zawsze będzie mniejsza.

Bieganie to naturalne narzędzie profilaktyczne dla naszego ciała i umysłu! To, czy z niego skorzystasz, czy nie, zależy od Ciebie. Pewnym natomiast jest to, że korzystnie wpływa to na Twoje zdrowie!

8 lipca 2022 Blog sportowy

0 Komentarze