Nordic Walking - korzyści dla zdrowia

11 lipca 2022 Blog sportowy

Chodzenie z kijkami (Nordic Walking) jest uważane za bardzo korzystne dla ogólnego zdrowia i kondycji.

Jest to aktywność fizyczna bardzo zalecana przez pracowników służby zdrowia dla osób, które potrzebują ćwiczeń dla swojej kondycji. Być może i Ty masz przyjaciół lub znajomych, którzy opowiedzą Ci, jak bardzo użycie kijów pomogło im w utrzymaniu sprawności fizycznej poprzez uprawianie Nordic Walking na chodniku lub używanie kijów trekkingowych na naturalnych szlakach.

nordic walking

Co więc mówią badania medyczne o korzyściach płynących z uprawiania Nordic Walking? Nie bez powodu można być nieco sceptycznym, gdyż producenci kijków do Nordic Walking czy trekkingu mają interes w uzyskaniu określonych wyników. Specjaliści medyczni powinni również przyjrzeć się więcej niż jednemu badaniu, aby porównać zalety i wady.

Analizując badania, należy również zwrócić uwagę na to, czy chodzenie z kijkami było porównywane z normalnym chodzeniem i innymi formami ćwiczeń, czy też z brakiem jakichkolwiek ćwiczeń. Ważną kwestią jest również to, w jaki sposób słupy były wykorzystywane. Jeśli badanie mówi o nordic walking, to kijki służą do aktywacji największej liczby mięśni i zwiększenia intensywności ćwiczeń. Inaczej jest w przypadku, gdy kijki pełnią rolę prostego stabilizatora postawy lub podpórki do zwykłego chodzenia.

Fitness dla osób starszych i chodzenie z kijkami

Przeprowadzono wiele badań dotyczących korzyści z chodzenia z kijkami dla osób starszych. Porównując Nordic Walking do normalnego chodzenia lub chodzenia z ciężarkami, większość badań wykazała, że Nordic Walking jest korzystny dla osób w wieku od 60 do 92 lat.

Wśród korzyści zdrowotnych eksperci podkreślają m.in:

  • Równowaga: Nordic Walking poprawia równowagę dynamiczną (zdolność do utrzymania równowagi i postawy podczas ruchu) znacznie lepiej niż zwykły, regularny spacer i trening siłowy. Wykazano, że zarówno regularny, jak i nordic walking poprawia równowagę funkcjonalną (równowagę używaną w życiu codziennym) w porównaniu z równowagą w pozycji siedzącej. Co ciekawe, nordic walking miał negatywny wpływ na równowagę statyczną (zdolność do utrzymania nieruchomej pozycji).
  • Elastyczność: Nordic Walking zwiększył elastyczność dolnej części ciała znacznie bardziej niż zwykły spacer, a także zwiększył elastyczność górnej części ciała lepiej niż ćwiczenia z obciążeniem;
  • Wydolność aerobowa: Nordic Walking poprawił wydolność aerobową w porównaniu z ćwiczeniami z obciążeniem, ale regularne chodzenie wykazało jeszcze lepsze wyniki;
  • Siła mięśni: Nordic walking wykazał znaczącą poprawę siły mięśniowej dolnej części ciała w porównaniu z treningiem siłowym. Pozytywne wyniki wykazały również mięśnie górnej części ciała;
  • Jakość życia: Nordic Walking miał większy wpływ na jakość życia i samopoczucie niż wszystkie inne formy ćwiczeń;
  • Ogólny stan zdrowia: Nordic Walking miał bardziej pozytywne wyniki w zakresie ogólnego stanu zdrowia, składu lipidów we krwi i sprawności sercowo-naczyniowej.

Chociaż wiele korzyści jest wspólnych z innymi formami ćwiczeń, najlepsze wyniki zaobserwowano w chodzeniu z kijkami. Nordic Walking nie tylko poprawił ogólną kondycję fizyczną organizmu, ale także znacząco wpłynął na normalizację funkcji układu krążenia oraz zwiększenie siły, elastyczności i równowagi.

Oprócz specjalnych lasek, osoby starsze mogą korzystać także z innych pomocy, takich jak różne laski. Lekarz ogólny może pomóc Ci dokonać właściwego wyboru, określając odpowiednią opcję dla Twojego stanu. Dzięki temu będziesz mógł poczuć się dość pewnie podczas spaceru.

nordic walking

Zwiększenie intensywności ćwiczeń

American Heart Association CDC i kilka innych renomowanych ekspertów zdrowia zaleca co najmniej 150 minut tygodniowo ćwiczeń o umiarkowanej intensywności w celu zmniejszenia ryzyka dla zdrowia. To powiedziawszy, niektórzy ludzie nie mogą sobie pozwolić na chodzenie wystarczająco szybko, aby zwiększyć tętno do umiarkowanej intensywności, a bieganie nie jest w ogóle tolerowane. Dla tych osób doskonałym wyborem jest Nordic Walking, który aktywuje serce przy niskiej intensywności.

Osoby z przewlekłą niewydolnością serca, chorobą wieńcową, chorobą zwyrodnieniową stawów lub otyłością mogą używać kijków do Nordic Walking jako wsparcia dla zalecanych ćwiczeń o umiarkowanej intensywności. Nordic walking może pomóc spalić więcej kalorii podczas ćwiczeń niż chodzenie bez kijków, co jest podobną korzyścią dla utraty wagi, którą wykazały badania.

Wiele takich badań wykazało, że Nordic Walking jest równy lub lepszy od brutalnego spaceru pod względem korzyści dla układu sercowo-naczyniowego.

Wniosek

Kije do chodzenia są przydatne jako sprzęt do ćwiczeń dla osób zdrowych, starszych i cierpiących na pewne schorzenia. Ważne jest, aby przedyskutować z lekarzem najlepszy sposób używania lasek, ponieważ intensywność i obciążenie ćwiczeń różni się znacznie między różnymi rodzajami ćwiczeń. Prawidłowe używanie kijków pozwoli Ci zmaksymalizować korzyści płynące z ćwiczeń.

11 lipca 2022 Blog sportowy

0 Komentarze