Trening na rowerze stacjonarnym - korzyści

14 lipca 2022 Blog sportowy

Jazda na rowerze stacjonarnym ma szereg korzyści dla zdrowia, a trening może pełnić wiele funkcji. Jest to świetna rozgrzewka przed ciężkim treningiem, albo świetny trening aerobowy sam w sobie. Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym wzmacniają mięśnie ciała i nóg, pozwalają poprawić stan zdrowia, wrócić do formy po długiej przerwie w treningach i zrzucić niechciane kilogramy. Co jeszcze powinienem wiedzieć o rowerach treningowych?

Jazda na rowerze: które mięśnie pracują?

Rowery treningowe najintensywniej pracują nad mięśniami nóg, dlatego przyjrzyjmy się, na jakie mięśnie działa rower stacjonarny.

Kiedy prostujesz nogę na pedale, zarówno udo, jak i łydka są w ruchu, więc mięsień czworogłowy, mięsień prosty uda, a także mięśnie obszerne boczne, pośrednie i przyśrodkowe muszą wywierać wysiłek. W ten ruch zaangażowane są również trzy mięśnie pośladkowe. Dzięki temu jazda na rowerze jest polecana nie tylko osobom, które chcą poprawić wygląd swoich nóg, ale także pośladków.

Podczas pedałowania nogi regularnie się uginają, więc łydki i zginacze kolan również są aktywne. Dlatego intensywnie pracują mięśnie dwugłowe, kulszowe i pośladkowe, mięsień półścięgnisty i czworogłowy oraz mięsień trójgłowy nogi dolnej. Dzięki temu jazda na rowerze jest odpowiednia dla osób, które z jakiegoś powodu były przez dłuższy czas unieruchomione (np. w wyniku złamania). Jazda na rowerze to doskonałe ćwiczenie rehabilitacyjne, które pozwala stopniowo odzyskać siłę mięśni nóg przy niewielkim wysiłku.

Podczas jazdy na rowerze pracują jednak także inne mięśnie łydek, takie jak piszczelowy, a także mięśnie stopy. Pośrednio w tej aktywności uczestniczą także mięśnie uda, lędźwi i ogona. Z drugiej strony mięśnie brzucha i pleców pomagają utrzymać stabilną pozycję ciała.

jazda na rowerze

Trening na rowerze stacjonarnym

Jazda na rowerze stacjonarnym to świetny sposób na zachowanie aktywności - nawet w zimie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by ćwiczyć latem. Dobra maszyna jest świetną alternatywą dla tradycyjnego roweru, ponieważ daje dostęp do informacji takich jak czas i intensywność treningu, spalone kalorie czy pokonany dystans. Pozwala również na dostosowanie obciążenia i intensywności treningu do swoich potrzeb.

Korzyści z ćwiczeń na rowerze treningowym

Rowerek treningowy przy regularnym wykonywaniu ćwiczeń może przynieść satysfakcjonujące efekty dla naszego organizmu. Do najważniejszych wyników należą:

  • wzrost ogólnej wydajności organizmu,
  • doskonałe przygotowanie w postaci rozgrzewki przed dalszym treningiem,
  • Poprawiony stan,
  • utrata niechcianych kilogramów,
  • wzmocnienie siły mięśni nóg,
  • regeneracja mięśni nóg.

Uzyskane wyniki zależą od regularności i czasu trwania ćwiczeń, a także od intensywności treningu.

rower stacjonarny

Trening interwałowy na rowerze stacjonarnym

Trening interwałowy na rowerze stacjonarnym trwa około 25 minut (nie licząc rozgrzewki i schłodzenia) i składa się z naprzemiennych cykli o różnej intensywności. Istotą tego treningu jest stopniowe wydłużanie czasu intensywnych ćwiczeń, a w miarę poprawy kondycji ćwiczącego skracanie czasu pomiędzy kolejnymi sesjami pedałowania.

Trening interwałowy na rowerze stacjonarnym jest krótki, ale intensywny, dzięki czemu przynosi doskonałe efekty. Ten trening ma na celu przyspieszenie tętna i metabolizmu, aby spalić dodatkowe kalorie i zredukować złogi tłuszczu. Podczas treningu interwałowego angażowane są różne grupy mięśniowe. Pomaga to doskonale ukształtować uda i pośladki oraz poprawić zdrowie i wytrzymałość mięśni.

Rower stacjonarny lub orbitrek

Odpowiedź na pytanie orbitrek czy rowerek treningowy nie należy do najłatwiejszych. Ostateczna decyzja powinna zależeć od osobistych preferencji i grup mięśniowych, nad którymi zamierzasz pracować. Oba urządzenia przeznaczone są do treningu cardio i interwałowego, którego celem jest utrata zbędnych kilogramów i zwiększenie wytrzymałości organizmu. Tego typu sprzęt zwiększa wydajność serca, poprawia krążenie krwi i dotlenia tkanki. Jednak dla uzyskania zadowalających efektów należy trenować 3-4 razy w tygodniu.

orbitrek

Rowerek do ćwiczeń: jaki wybrać?

Dobry rower treningowy powinien być dostosowany do Twoich potrzeb i celów, które chcesz osiągnąć. W domu świetnie sprawdzają się rowery o stosunkowo prostej konstrukcji, które pozwalają na wykonanie satysfakcjonującego treningu bez zajmowania dużej ilości miejsca w pomieszczeniu. Jeśli jednak zależy nam na sprzęcie bardziej profesjonalnej klasy, lepiej zdecydować się na bardziej nowoczesne i większe maszyny, które oferują mnóstwo funkcji do treningu i monitorowania wyników. Zadbaj o siebie i swoje ciało! 

14 lipca 2022 Blog sportowy

0 Komentarze