Korzyści z pływania: 12 powodów, aby zacząć pływać

13 lipca 2022 Blog sportowy

Nie jest tajemnicą, że dla dorosłych eksperci zalecają co najmniej 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo lub 75 minut energicznej aktywności. Pływanie to świetny sposób na poprawę sylwetki i funkcji układu krążenia. Jedna godzina pływania spala prawie tyle samo kalorii co bieganie, ale bez wpływu na kości i stawy!

pływanie

Korzyści płynące z pływania

1. Całe ciało jest zaangażowane

Pływanie poprawia sprawność biologiczną:

 • przyspiesza pracę serca bez obciążania organizmu ;
 • tonizuje mięśnie;
 • zwiększa wytrzymałość;
 • zwiększa wytrzymałość

Style pływania, które możesz wykorzystać w swoim treningu:

 • żabka
 • backstroke
 • pływanie na boku (przez ramię)
 • motyl
 • freestyle

Każda z nich wykorzystuje nieco inne mięśnie. Wysiłek i delikatny opór wody pracują nad maksymalną liczbą grup mięśniowych, niezależnie od tego, jaki styl wybierzesz.

2. Kompleksowe działanie na cały organizm

Podczas gdy dobrze pracujesz nad mięśniami poprzez pływanie, twój układ sercowo-naczyniowy również dostaje jakościowy trening, czyli aktywość fizyczna w wodzie sprawiają, że twoje serce i płuca są silniejsze. Uważa się, że pływanie jest tak korzystne dla organizmu, że zmniejsza się ryzyko śmierci.

Niektóre badania pokazują, że pływanie może obniżyć ciśnienie krwi, a nawet regulować poziom cukru we krwi.

3. Odpowiednie dla osób z urazami i innymi powikłaniami

Zajęcia z pływania są bezpieczne dla osób z:

 • arteterapia;
 • siniaki;
 • niepełnosprawność;
 • inne problemy, które uniemożliwiają Ci ćwiczenia na lądzie.

Pływanie może być pomocne w łagodzeniu bólu lub poprawieniu regeneracji po urazie. Pomaga radzić sobie ze stresem.  Jedno z badań wykazało, że osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów zgłosiły znaczne zmniejszenie bólu stawów i poprawę sprawności po pływaniu i jeździe na rowerze.

Co jeszcze ciekawsze, efekt ćwiczeń w wodzie jest nie mniejszy niż w przypadku jazdy na rowerze. Tak więc pływanie dla osób z komplikacjami zdrowotnymi ma praktycznie wszystkie te same korzyści, co standardowe ćwiczenia na lądzie.

Zobacz też: Popularne sporty wodne

pływanie

4. Idealne dla osób z astmą

Pływanie rozwija układ oddechowy. Wilgotność w basenie to duży plus dla osób cierpiących na astmę. Podczas ćwiczeń fizycznych zwiększa się objętość płuc, a co za tym idzie, regulowane są procesy oddechowe w ogóle. Odbywa się to poprzez wstrzymanie oddechu podczas pływania.

Jednak niektóre badania pokazują, że ćwiczenia w wodzie, wręcz przeciwnie, mogą zwiększyć ryzyko rozwoju astmy ze względu na chemikalia używane do napełniania i czyszczenia basenów. 

Alternatywnie, można znaleźć basen, który wykorzystuje słoną wodę zamiast chloru.

5. Dobra terapia dla osób ze stwardnieniem rozsianym

W przypadku zdiagnozowania stwardnienia rozsianego, pływanie również może być nieocenione. Woda zwiększa wytrzymałość kończyn poprzez utrzymanie równowagi ciała w poziomie podczas ćwiczeń w wodzie.

Istnieje badanie, w którym zaprojektowano program pływania na 20 tygodni. Po zakończeniu programu uczestnicy zgłosili znaczące zmniejszenie bólu. Podobny eksperyment z udziałem osób cierpiących na bezsenność i depresję przyniósł podobne pozytywne rezultaty.

6. Poprawia kształt ciała i pomaga pozbyć się nadmiaru tłuszczu

Pływanie to bardzo skuteczny sposób na pozbycie się zbędnych kalorii, jeśli spełniasz kilka warunków (więcej o odżywianiu).

Osoba ważąca 75 kg może stracić około 450 kalorii na godzinę pływając w umiarkowanym lub nawet wolnym tempie. Albo ta osoba może spalić do 720 kalorii na godzinę pływając bardziej energicznie. Osoba, która waży 90 kilogramów, przy takim samym wysiłku straciłaby odpowiednio 530 do 900 kalorii na godzinę. Osoba ważąca 110 kg może stracić od 650 do 1 070 kalorii.

Dla porównania, ta sama osoba ważąca 75 kg, spacerująca w umiarkowanym tempie straci około 315 kalorii. Wymagałoby to chodzenia przez godzinę z prędkością 6 km/h. Podczas uprawiania jogi można spalić jedynie 183 kalorie na godzinę. W ciągu tej godziny na elipsoidzie można stracić 365 kalorii.

pływanie

7. Poprawia sen

Ludzie, którzy pływają, lepiej się wysypiają. Na przykład, według badania z udziałem starszych osób z bezsennością, uczestnicy mieli lepszą jakość snu po regularnych ćwiczeniach w wodzie.

W tym eksperymencie zwrócono uwagę na różne rodzaje ćwiczeń, nie tylko ćwiczenia w wodzie. Były to m.in. elipsoidy, wchodzenie po schodach i jazda na rowerze. Wśród wszystkich najlepszy wynik uzyskało pływanie.

Bezsenność dotyka ponad 50% wszystkich starszych osób, a takie dane dotyczące korzyści płynących z pływania to dobra wiadomość! Dla szerokiego grona osób, które mają trudności z aktywnością, np. z bieganiem, pływanie jest doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na poprawę nie tylko snu, ale i ogólnej kondycji fizycznej.

8. Poprawia nastrój

Badacze oceniali niewielką grupę osób z diagnozą taką jak dementia (nabyta demencja). Po 12 tygodniach regularnych ćwiczeń, wyniki rzeczywiście wykazały poprawę nastroju.

9. Pomaga radzić sobie ze stresem

Grupa pływaków z Tajwanu została przebadana bezpośrednio przed i po treningu. Przed zajęciami przeprowadzono wywiady z 101 osobami, a 44 z nich skarżyło się na stres związany z szybkim trybem życia. Po pływaniu i ponownym przesłuchaniu liczba zestresowanych osób spadła z 44 do 8.

Chociaż jest to obszar, który wymaga znacznie więcej badań, eksperci stwierdzają, że pływanie jest potencjalnie potężnym sposobem na szybkie rozładowanie stresu.

10. Bezpieczna aktywność fizyczna w czasie ciąży

Kobiety w ciąży i ich dzieci również mogą czerpać wiele radości i korzyści z pływania. W jednym z badań na zwierzętach wykazano, że pływające ciężarne samice szczurów produkowały potomstwo o bardziej rozwiniętych mózgach.

Ćwiczenia w pływaniu mogą chronić przyszłe dzieci przed takimi problemami jak niedotlenienie czy niedokrwienie. Badania w tym zakresie są kontynuowane.

W innym badaniu nie stwierdzono skutków ubocznych ćwiczeń w chlorowanych basenach.

Nie należy jednak zapominać, że niektóre kobiety mogą być ograniczone w ćwiczeniach ze względu na komplikacje w ciąży. Należy być w tej kwestii niezwykle ostrożnym i wcześniej skonsultować się z lekarzem.

pływanie

11. Doskonałe dla dzieci

Dzieci potrzebują co najmniej 60 minut aktywności fizycznej każdego dnia. I wcale nie muszą to być wymuszone i nudne zajęcia z wychowania fizycznego.

Dziecko może ćwiczyć z trenerem indywidualnie lub w ramach zaprzyjaźnionej drużyny pływackiej. Nieograniczony czas pływania to kolejny dobry i niezawodny sposób na zaangażowanie dzieci.

12. Łatwa dostępność

Nauka pływania jest tańsza i bardziej dostępna niż wiele innych. W porównaniu z jazdą na rowerze, na przykład. Niektóre instytucje publiczne oferują bezpłatne godziny pływania. Można z tego skorzystać.

Jeśli koszty są problemem, możesz zapytać swojego pracodawcę. Niektóre oferują zwrot kosztów za zajęcia sportowe lub darmowe karnety na basen.

Od czego zacząć?

Po pierwsze, trzeba znaleźć basen, do którego jest dogodny dojazd. Wiele ośrodków sportowych oprócz pływania oferuje aqua aerobik i aqua running. Lepiej jest zrobić listę pobliskich basenów i wybrać najbardziej odpowiednią opcję w oparciu o swoje życzenia i budżet. 

13 lipca 2022 Blog sportowy

0 Komentarze