Czy sport to zdrowie? Ryzyko uprawiania sportów

5 lipca 2022 Blog sportowy

Sportowcy wiedzą, że uprawianie sportu może być niebezpieczne. Każdy sport niesie ze sobą nie tylko nagrody dla jego uczestników, ale także ryzyko. Na przykład narciarstwo jest jednym z najbardziej niebezpiecznych sportów. Każdy z nas może pomyśleć o przynajmniej jednej osobie, która uległa wypadkowi podczas jazdy na nartach. Zwichnięcia i złamania to standard w tym sporcie. 

Każda intensywna aktywność fizyczna niesie ze sobą ryzyko kontuzji, od zadrapania łokcia po zagrażające życiu urazy lub nagłą śmierć sercową.

sport

Zobacz też: Korzyści zdrowotne wynikające z biegania

Sport ma wiele zalet

Oprócz ryzyka które niesie ze sobą sport, oczywistym jest że ma on dużo zalet.

 • Ćwiczenia wszelkiego rodzaju poprawiają pracę serca, zmniejszają ryzyko cukrzycy poprzez obniżenie poziomu cukru we krwi, a także regulują poziom stresu. Sport wnosi w życie człowieka pozytywne emocje i dyscyplinę. 
 • Ćwiczenia wzmacniają organizm, poprawiają pamięć mięśniową i koordynację.
 • Aktywne ćwiczenia pomagają w walce z otyłością, ponieważ intensywna aktywność fizyczna szybko i skutecznie spala dodatkowe kalorie. 
 • Regularna aktywność fizyczna pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu, poprawia krążenie krwi i wzmacnia układ odpornościowy. 
 • Podczas ćwiczeń serce zaczyna pracować szybciej, a mięśnie sercowe są poddawane dodatkowemu obciążeniu, co je wzmacnia i poprawia przepływ krwi. 
 • Ćwiczenia nie tylko wzmacniają mięśnie, ale także pomagają utrzymać gęstość kości, co zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy u osób dorosłych. 

Ryzyko, które niesie ze sobą aktywność fizyczna

Wspomnieliśmy o zaletach i korzyściach płynących z uprawiania sportu, przyjrzyjmy się ryzyku które niesie ze sobą sport.

 • Kardiomiopatia przerostowa jest główną przyczyną nagłej śmierci sercowej u sportowców. Jest to choroba autosomalna dominująca, w której mięsień sercowy (głównie lewa komora) staje się nieprawidłowo gruby. Jeśli badanie wykaże, że dana osoba jest w grupie wysokiego ryzyka nagłej śmierci sercowej, lekarze zalecają unikanie sportów wyczynowych.
 • Innym problemem sportowców są uszkodzenia stawów, przy czym objawy są niewielkie lub nie występują wcale. Intensywny trening może nasilić stan zapalny, jeśli problem nie zostanie rozwiązany, niezależnie od tego, czy chodzi o profesjonalnego sportowca, czy amatora, który postanowił nabrać formy.
 • Przewlekłe urazy spowodowane nadużyciem dotyczą głównie kończyn dolnych. Do najczęstszych należą tendinopatie ścięgna Achillesa i rzepki, plantar fasciitis oraz urazy goleni i stawu skokowego lub stopy. Sportowcy powinni używać odpowiedniego obuwia zawodowego. 
 • Ostre urazy mięśni, zwłaszcza ścięgna i łydki są powszechne w biegach w lekkoatletyce i piłce nożnej. 
 • Ostre i przewlekłe urazy rąk są powszechne wśród sportowców uprawiających boks, judo i podnoszenie ciężarów.
 • Wielu zawodowych sportowców cierpi na ataki astmy, skurcz oskrzeli - nadreaktywność spowodowaną wysiłkiem fizycznym.
 • Treningi na stadionach w ciepłej porze roku, zwłaszcza w upale, mogą przerodzić się w udar cieplny.
 • Rozpoznanie wczesnych sygnałów ostrzegawczych odwodnienia (zawroty głowy, nudności, szybki oddech, marmurkowa i zimna skóra) jest kluczowe dla zapobiegania poważnym powikłaniom udaru cieplnego.
 • Płyny utracone podczas forsownych ćwiczeń powinny być uzupełniane co godzinę.
 • Stres emocjonalny i zaburzenia snu są powszechne, zwłaszcza u młodych sportowców uczestniczących po raz pierwszy w dużych zawodach i sportowców żyjących według bardzo napiętego harmonogramu treningów. 

kontuzja

Urazom sportowym można zapobiegać

Przed podjęciem poważnego sportu należy się przebadać i porozmawiać z lekarzem o ewentualnych przeciwwskazaniach. 

Ważne jest, aby zachować środki ostrożności: używać dobrej jakości sprzętu sportowego, profesjonalnego obuwia, kasku i ochraniaczy na zęby. Ważne jest, aby przed imprezą sportową rozgrzać się i rozciągnąć. Jeśli źle się czujesz, odwołaj trening i skonsultuj się z lekarzem. Sport jest ważny, ale nie jest jedynym wyznacznikiem zdrowia. Ćwicz dalej i poprawiaj swoją kondycję, nawet mała aktywność dziennie jest świetna dla organizmu.

Słuchaj wskazówek, które daje ci twoje ciało podczas treningu i szukaj pomocy, gdy jej potrzebujesz.

5 lipca 2022 Blog sportowy

0 Komentarze