Joga czy Pilates - co wybrać?

14 czerwca 2022 Porady sportowe

Każdy trening ma swoje plusy i minusy. Ale nie chodzi tylko o to, czego chcesz, ale także o to, co możesz zrobić.

Joga i Pilates. Pilates i joga. Treningi te są często porównywane i często przeciwstawiane. Co więc wybrać, co jest lepsze na ból pleców, a co bezpieczniejsze? Na początek dobrze jest zrozumieć, czym są te programy.

Joga to połączenie praktyk duchowych i fizycznych, których celem jest harmonia ciała i duszy. Ta filozofia jest praktykowana przez tysiące ludzi od tysięcy lat. Pilates to system ćwiczeń fizycznych mających na celu mobilizację stawów i wzmocnienie mięśni korowych. Został stworzony przez Josepha Pilatesa na początku lat 20.

pilates

Sprawdź także: Czym jest Padel i dlaczego jest tak popularny w 2022 roku?

Co łączy jogę i pilates?

Po pierwsze, są to dwa systemy odnowy biologicznej, do których ludzie przychodzą, aby poprawić swoje samopoczucie, stawy, kręgosłup, stać się bardziej mobilnymi i skoordynowanymi.

Po drugie, zajęcia pilates i jogi mają niską lub średnią intensywność, co oznacza, że nie będziesz zmuszany do wykonywania wysokich skoków, biegów, pompek czy przysiadów. Tempo realizacji będzie miarowe i spokojne.

Po trzecie, w obu zajęciach zwraca się szczególną uwagę na oddychanie. Wszystkim ruchom towarzyszyć będą celowe wdechy i wydechy.

Po czwarte, oba systemy kładą nacisk na pracę mięśni głębokich ciała, mięśni dna miednicy i mięśni posturalnych. Jest niezbędny do pracy i poprawy ruchomości stawów oraz elastyczności mięśni.

Jakie są różnice między jogą a pilatesem?

Generalnie wydaje się, że są aktywności te są bardzo podobne, ale to tylko do momentu, gdy spojrzy się na różnice. A jest ich całkiem sporo.

Joga, w przeciwieństwie do pilatesu, nie kończy się na pracy nad ciałem. Sięga głębiej, pracując nad komponentem duchowym i regulując stan emocjonalny osoby. Medytacje i intonowanie mantr są integralną częścią jogi.

W jodze klasycznej ćwiczenia wykonuje się w postawie statycznej. To znaczy, że jak już wykonasz daną asanę, to robisz ją przez kilka cykli oddechowych. W Pilatesie ćwiczenia są zawsze dynamiczne: robisz wydech i na wdechu wracasz do pozycji wyjściowej.

W jodze istnieje wiele odmian, które bardzo się od siebie różnią. Na przykład, gdy uprawiasz Ashtanga jogę, czułbyś intensywną pracę ciała. Będzie ona zupełnie inna niż Joga Nidra, w której chodzi o naukę świadomego relaksowania się. Pilates natomiast jest bardziej jednokierunkowy i zrozumiały. Są poziomy dla początkujących, poziomy dla zaawansowanych itd. Ale tak naprawdę są to modyfikacje tych samych ćwiczeń mające na celu zwiększenie wysiłku.

Sytuacja wygląda jednak inaczej, jeśli chodzi o sprzęt. Do jogi potrzebna jest tylko mata. Pilates wykracza poza te ramy. Zajęcia odbywają się zarówno z małym (piłki, taśmy, wałki, ringi) jak i dużym (Cadillac, Reformer, Allegro) sprzętem. Pozwala to nie tylko na urozmaicenie procesu szkolenia, ale także na jego jakościowe i efektywne przeprowadzenie.

Będziesz też oddychać w różny sposób. W Pilatesie zostaniesz poproszony o wzięcie głębokiego wdechu przez nos i wyciągnięcie go przez usta przy jednoczesnym podciągnięciu brzucha do kręgosłupa. W jodze nauczysz się "oddychać" (oddychanie przeponowe) poprzez wdech i wydech przez nos.

I kolejna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę, to poziom trudności. W pilatesie większość ćwiczeń jest przystępna i możliwa do wykonania dla większości osób, zwłaszcza przy regularnej praktyce. W jodze natomiast znajdziesz asany, które są poza zasięgiem przeciętnego człowieka, a ich osiągnięcie wymagałoby lat praktyki.

joga

Co wybrać - joga czy pilates?

Jako wskazówkę powinieneś przyjąć swój układ mięśniowo-szkieletowy. Jeśli odczuwasz ból kręgosłupa i stawów, zacznij od pilatesu. System został pierwotnie zaprojektowany, aby przywrócić ruch i pomóc w rehabilitacji. Jeśli jednak zdecydujesz się na jogę, poszukaj kompetentnego trenera, który specjalizuje się w terapii jogą. Zdecydowanie nie należy zaczynać od zajęć grupowych.

Jeśli nie czujesz się dobrze emocjonalnie, jesteś zestresowany w pracy, hiper-odpowiedzialny i nie możesz się zrelaksować, spróbuj jogi. Medytacje i oddychanie mogą pomóc Ci uwolnić napięcie i znaleźć równowagę.

Jeśli zdecydujesz się zacząć od treningu w domu, Pilates powinien być Twoim pierwszym wyborem. O ile błędy tutaj nie są aż tak straszne, o tyle w jodze mogą prowadzić do poważnych urazów.

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, znajdź odpowiedni dla siebie poziom i trenuj regularnie, najlepiej pod okiem trenera!

14 czerwca 2022 Porady sportowe

0 Komentarze