10 powodów, dla których warto uprawiać sport

1 czerwca 2022 Porady sportowe

Sport jest obecnie modny i prestiżowy, a także świadczy o statusie, zainteresowaniach i charakterze danej osoby. Zapracowanie i zdrowie nie są już wymówkami: współczesne sporty są tak wszechstronne, że nawet najbardziej wybredne osoby mogą wybrać coś dla siebie. A oprócz ciała i kondycji, poważny trening sportowy może radykalnie zmienić całe życie. W jaki sposób? Dowiesz się w tym artykule!

1. Wzmocnienie osobowości

Sport pokazuje nam, że stopniowo, krok po kroku, możemy osiągać zadziwiające wyniki, które na początku wydawały się nieosiągalne. Z dnia na dzień wzmacniamy się, odkrywamy nowe rzeczy o sobie, a sposoby, w jakie radzimy sobie ze sportem i wzmacniamy naszą siłę woli, zaskakują nas, odsłaniając nowe oblicza naszej osobowości.

kobieta na siłown

2. Zdrowie

Ćwiczenia fizyczne poprawiają siłę fizyczną, wytrzymałość i ogólny stan zdrowia. Joga pomaga w chorobach psychosomatycznych, wyrównuje postawę, pływanie i gimnastyka trwale łagodzą bóle pleców i bezsenność, bieganie pomaga w nadpobudliwości i zaburzeniach uwagi, a ćwiczenia kardio pomagają w astmie oskrzelowej. Sport nie łączy się dobrze z alkoholem: kiedy zaczynasz czerpać przyjemność z ćwiczeń, nie potrzebujesz żadnego innego dopingu. Unikanie alkoholu i innych szkodliwych substancji jest korzystne dla zdrowia.

3. Ambicja

Sport jest dobry, ponieważ jest dostępny dla wszystkich przez cały czas. Nawet jeśli jesteś bardzo biedny, możesz ćwiczyć z wolnymi ciężarami lub bez specjalnego sprzętu, np. uprawiać jogę, jogging lub gimnastykę. Jeśli jesteś zajęty, nie musisz poświęcać godzin na ćwiczenia: wystarczy kilkadziesiąt minut każdego dnia. W sporcie zawsze jest miejsce na rozwój i nawet jeśli jeszcze nic w życiu nie osiągnąłeś lub wręcz przeciwnie - masz wszystko, sport zaspokoi twoje ambicje i rozpali w tobie pragnienie wyznaczenia sobie celu i jego osiągnięcia.

4. Wytrzymałość

Sport to szansa na to, by pewnego dnia wbiec na 16. piętro, przebiec maraton tylko dlatego, że się da, przetańczyć noc w ulubionym klubie bez żadnych napojów energetycznych. Wytrzymałość rośnie stopniowo: na początku można tego nie zauważyć, ale pewnego dnia okazuje się, że zadyszka zniknęła, a zamiast metra można chodzić pieszo lub jeździć na rowerze. Im większa wytrzymałość, tym młodziej się czujesz. Po pięciu latach regularnych ćwiczeń możesz mieć wrażenie, że odmłodniałeś nawet o dziesięć lat!

wytrzymałość

Sprawdź także: Jakie sporty są świetną alternatywą dla siłowni?

5. Miej wiarę w siebie

Nasze ciało jest tak zbudowane, że stopniowo przyzwyczaja się do wysiłku i to, co wydawało nam się ciężarem nie do udźwignięcia, pewnego dnia będzie tylko rozgrzewką. Uświadamiamy sobie, że możemy zrobić wszystko lub prawie wszystko, stawiając małe, ale stałe kroki. Każde osiągnięcie sportowe przekłada się na nasz wygląd i samopoczucie, fizycznie czujemy, że możemy zrobić więcej, a potwierdzenie tego widzimy w lustrze. Poczucie, że wszystko jest możliwe, wzrasta i stopniowo przejawia się w innych dziedzinach: w pracy, w rodzinie, w pragnieniach i ambicjach. W ten sposób sport pomaga w rozwiązywaniu zadań, które nie są bezpośrednio z nim związane, ale są ważne i niezbędne do lepszego życia.

6. Świat wewnętrzny

Nawet jeśli sport wydaje się mechaniczną pracą nad ciałem, regularne ćwiczenia mogą naprawdę zmienić Twój wewnętrzny świat. Nie można poświęcać każdego dnia dużo czasu na rozwój fizyczny, zwiększając obciążenie pracą, jeśli nie ma się ku temu przesłanek, a nawet filozofii. Ćwiczenie pomaga zrozumieć coś nowego o sobie, wiedza ta gromadzi się, łączy z doznaniami fizycznymi i sama w sobie ma sens, dodaje otuchy, wspiera moralnie. Z pewnością nieraz widziałeś ludzi, którzy "pasjonują się" sportem i głoszą to wszystkim wokół. Tak, zajęcia sportowe mogą rozwinąć w człowieku bardzo głęboki wewnętrzny spokój i pasję. Ludzie stają się szczęśliwi, a to jest wspaniałe!

7. Ciało

Nie jest tajemnicą, że sport czyni człowieka pięknym i sprawnym. Potrafimy wymodelować własną sylwetkę zgodnie z własnym gustem, zaczynamy traktować ciało z większą odpowiedzialnością i lepiej je rozumieć. Dostosowując sposób odżywiania się do treningów, zyskujemy zdrowie nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz. Wraz ze zrozumieniem pragnień i możliwości naszego ciała wzrasta nasza seksualność, wdzięk i plastyczność. Gesty stają się pewne siebie i pozytywne, a to przyciąga ludzi do Ciebie. I oczywiście miło jest cieszyć się poczuciem własnej wartości na plaży lub w kurorcie.

wysportowane ciało

8. Odżywianie

Prędzej czy później, ćwicząc intensywnie, zaczynasz kontrolować swoją dietę i zmieniasz nawyki żywieniowe. Może to być zarówno weganizm (na zajęciach jogi), jak i ograniczanie tłuszczów (podczas ćwiczeń na siłowni). Kiedy uświadomimy sobie, jak wiele energii poświęcamy na spalanie kalorii i zaczniemy traktować nasze ciała z szacunkiem, zrozumieniem i miłością, nie będziemy już chcieli faszerować ich śmieciami i fast foodami, ale wybierzemy wyłącznie żywność wysokiej jakości. 

Zdrowie reaguje natychmiast: normalizuje się sen, wyrównuje się koloryt skóry, wzmacniają się włosy i paznokcie, oczyszczają się naczynia krwionośne. Czujesz się o wiele bardziej czujny, a tam, gdzie jest większa czujność, jest więcej sportu.

9. Dyscyplina

Dyscyplina jest niezbędna w sporcie. Każdy przechodzi przez fazę, w której daje sobie trochę luzu, ale potem uświadamia sobie, że jeśli nie będzie się uważać, cała ciężka praca pójdzie na marne. Musisz się zmienić, wstawać wcześnie rano na trening lub odmówić pójścia do baru w dniu treningu.

10. Jakość życia

Sport poprawia jakość życia. Inaczej się odżywiasz, dbasz o siebie, lepiej wyglądasz. Na lepsze zmieniają się także ludzie wokół ciebie: osoby, które dbają o swoje ciało i zdrowie, które są piękne, odporne i pozytywnie nastawione. 

1 czerwca 2022 Porady sportowe

0 Komentarze