8 nietypowych sportów, które są w modzie

2 czerwca 2022 Blog sportowy

Każdego roku pojawia się coraz więcej nowych dyscyplin sportowych, treningów i zajęć sportowych. Pomimo oryginalności i małej popularności tych sportów, za każdą z tych aktywności sportowych idzie dużo korzyści zdrowotnych oraz zdrowej rywalizacji. Nie każdy sportowiec jednak jest w stanie nadążyć za trendami sportowymi, a co dopiero amatorzy. Przygotowaliśmy dla Was 8 najbardziej niezwykłych sportów, które stają się modne.

Squash

Squash to gra sportowa wywodząca się z Anglii. Według jednej z wersji squash został wynaleziony w londyńskich więzieniach: więźniowie uderzali rakietami piłkę w wysoki mur.

Na pierwszy rzut oka squash przypomina tenis, ale warto przyjrzeć się bliżej, a różnice są znaczące: specjalny kort z oznaczonymi ścianami, rakiety ważące nie więcej niż 160 gramów i gumowa piłka.

Liczba graczy: dwóch lub czterech.

squash

Curling

Curling to sport uprawiany na lodzie, który powstał w Szkocji na początku XVI wieku. Obywatele krajów centralnej Europy zaczęli grać w curling dopiero na początku lat 90.

Gra toczy się pomiędzy dwoma drużynami, z których każda liczy cztery osoby. Gracze wystrzeliwują kamienie w poprzek lodu, próbując wypchnąć kamienie przeciwnika poza cel lub "dom".

Triathlon

Triathlon to dyscyplina łącząca w sobie kilka sportów jednocześnie. Lato: pływanie, jazda na rowerze, bieganie. Zima: bieganie, cyklocross i narciarstwo biegowe.
Trzy dyscypliny sportowe, które są pokonywane kolejno i bez zatrzymywania się.

Protoplastą triathlonu był wyścig "La Course des Debrouillards", który odbył się we Francji w 1920 r. Składał się on z biegu i jazdy na rowerze oraz przepłynięcia Kanału Marne. Pierwsze zawody triathlonowe odbyły się 25 września 1974 r. w USA (Kalifornia). W 1995 roku, decyzją MKOl, triathlon został włączony do programu igrzysk olimpijskich.

triathlon

Pole Sport

Pole Sport to sport, który często mylony jest ze striptizem, ale w rzeczywistości jest połączeniem akrobatyki i choreografii. Ćwiczenia akrobatyczne w powietrzu są wykonywane do muzyki bezpośrednio na pylonach - długich stalowych rurach zainstalowanych pionowo.

Obecnie taniec na pylonie jako sport lub dyscyplina nie jest oficjalnie zarejestrowany i nie znajduje się w ogólnym rejestrze sportów. Jednak mimo to trend ten aktywnie się rozwija, czego dowodem są liczne turnieje.

Wakeboarding

Wakeboarding to jeden ze sportów ekstremalnych. Pojawił się on równolegle ze snowboardem na początku lat 60. Główna różnica między snowboardingiem jest taka, że zamiast ośnieżonego stoku zawodnik używa łodzi lub wyciągarki i powierzchni wody.

Podstawowym wyposażeniem wakeboardzisty jest deska wakeboardowa - wykonana z pianki poliuretanowej lub drewna, z pewnym camberem - rockerem.

wakeboarding

Skibob

Skibobbing to zimowy sport polegający na zjeżdżaniu na sankach przypominających rower. Sanki nazywane są rowerem śnieżnym. Ma ramę rowerową i narty zamiast kół.

Pierwsza wzmianka o tym sporcie pojawiła się w 1892 r., ale wtedy jeszcze nie był on uprawiany ze względu na niewygodną konstrukcję: narty były przymocowane do ramy z przodu, a do koła z tyłu. Obecnie rower śnieżny ma dwie narty i jest coraz częściej spotykany na europejskich stokach narciarskich.

Street workout

Street workout to sport amatorski, który obejmuje ćwiczenia na drążkach poziomych, drążkach poziomych, drążkach ściennych itp. Nacisk kładzie się na pracę z własnym ciężarem ciała oraz rozwijanie siły i wytrzymałości.

Idea treningu siłowego narodziła się w Ameryce, a świat odkrył ten sport dzięki filmom na YouTube. Od 2009 r. workout to nie tylko sport amatorski, ale także odrębna subkultura, która ma dziesiątki tysięcy fanów.

street workout

Zorbing

Zorbing jest prawdopodobnie najbardziej niezwykłą dyscypliną sportową. Jego istota polega na tym, że sportowiec zjeżdża z góry lub przepływa przez zbiornik wodny w specjalnym przezroczystym balonie - zorbie.

Zorbing jest dość młodym sportem, pierwszy zorb został wynaleziony przez Francuza Gillesa Ebersolta w 1973 roku, 20 lat później zorbing został udoskonalony przez Nowozelandczyków Dweina van der Sluisa i Andrew Akersa.

2 czerwca 2022 Blog sportowy

0 Komentarze