Popularne sporty wodne

20 czerwca 2022 Rodzaje sportów

Obecnie dostępnych jest wiele sportów wodnych: narty wodne, wakeboarding, windsurfing, boarding i inne. Jedni lubią spokojne wody, inni wolą duże fale i wzburzony nurt. W tym artykule opowiemy Ci bardziej szczegółowo o najpopularniejszych sportach wodnych, dzięki czemu będziesz mógł wybrać ten najlepszy dla siebie.

Windsurfing

Windsurfing to sport żeglarski polegający na sterowaniu po wodzie lekką deską z przymocowanym żaglem. Na łodzi nie ma steru, a żaglami steruje się poprzez obracanie i przechylanie masztu z żaglem względem wiatru za pomocą rąk oraz sterowanie samą deską ze stępką i płetwą przymocowaną za stopy. Kierunek i prędkość zależą od pozycji żagla względem wiatru.

W windsurfingu istnieje kilka dyscyplin. Można jeździć zarówno na spokojnej powierzchni, jak i na falach i robić różne ciekawe triki. Windsurfing można uprawiać przy każdej sile wiatru, ale są dwa główne sposoby:

  • Tryb wypornościowy: tutaj deska utrzymywana jest na powierzchni dzięki sile Archimedesa i częściowo zanurzona w wodzie. Prędkość w ten sposób jest stosunkowo niewielka, ponieważ w wodzie jest duży opór.
  • Planing: Deska utrzymywana jest na powierzchni wody przez siłę wyrzutu prądu. Dość duża prędkość wiatru 6-7 m/s i stosunkowo duża prędkość wiatru umożliwia planing. Mimo to doświadczeni zawodnicy potrafią strugać z dość szerokim żaglem i przy wietrze nawet 3-4 m/s.

Windsurfing zyskuje obecnie na popularności i jest nie tylko sportem widowiskowym, ale także świetną rozrywką dla szerokiego grona osób.

windsurfing

SUP boarding

SUP boarding (stand-up paddle) przeżywa rozkwit na scenie sportów wodnych. Sport ten jest bardzo wszechstronny, ponieważ na desce można pływać na wiele sposobów, zarówno stojąc, siedząc, jak i klęcząc. Deski SUP są na tyle stabilne, że dla osób, które jeszcze nie próbowały, pierwsze podejście nie powinno być zbyt trudne. To nie są jedyne zalety. Istnieje kilka rodzajów desek SUP i o każdej z nich opowiemy więcej:

  • Deska uniwersalna - te deski SUP są lekkie i nadają się dla początkujących i tych, którzy chcą podróżować po spokojnych wodach, niedaleko od brzegu.
  • Deski turystyczne są większe i sztywniejsze i mogą unieść nawet 2-3 osoby lub turystę z całym jego ekwipunkiem. Zaprojektowany z myślą o długich podróżach. Te deski SUP mają wyższe wymagania pod względem wyposażenia technicznego, trwałości i bezpieczeństwa.
  • Te wyścigowe mają specjalny kształt kuli, który stwarza mniejszy opór i pozwala na osiągnięcie większej prędkości przy jednoczesnym zachowaniu wytrzymałości paddlera. Takie SUP-y są zazwyczaj znacznie dłuższe niż deski uniwersalne lub turystyczne. Deski wyścigowe są projektowane z priorytetem najwyższej prędkości nawet kosztem stabilności czy komfortu wykończenia.
  • Do jogi - nadmuchiwana deska SUP do relaksu lub fitnessu na dowolnym akwenie. Konstrukcja desek do jogi łączy w sobie stabilność i dynamiczne wiosłowanie. Te deski SUP są popularne nie tylko do indywidualnego treningu, ale można również łatwo ułożyć kilka z nich razem i zorganizować sesję grupową.
  • Deski wędkarskie to stabilne deski z poduszkami powietrznymi na bokach, które w komplecie posiadają szereg niezbędnych elementów wyposażenia: pojemną chłodziarkę na ryby (lub piwo), przegródki na sprzęt wędkarski, uchwyty na wędki i siedziska.

Snorkeling

Snorkeling to forma nurkowania pod powierzchnią wody przy użyciu maski, fajki i płetw. Dzięki temu sprzętowi jesteś w stanie obserwować podwodny świat przez długi czas bez konieczności wkładania w to dużego wysiłku. Snorkeling jest bardzo popularnym zajęciem, szczególnie wśród dzieci, które bardzo chętnie schodzą pod wodę, aby podglądać muszle, kamyczki i inne elementy dna. Miejsca nurkowe to najciekawsze miejsca do snorkelingu. Zobacz rafy koralowe, żółwie morskie, ryby i inne stworzenia, a także przepłyń pod piaszczystym dnem, aby zobaczyć płastugi, takie jak płaszczki i flądry.

snorkeling

Nibboarding

Nibboarding jest nietypowym sportem wodnym, ponieważ pozycji ridera nie można uznać za "typową". Deska przeznaczona jest do jazdy za łodzią lub na wyciągarce, tylko w odróżnieniu od wakeboardingu rider jest w pozycji klęczącej. Stąd nazwa "nibord", pochodząca od angielskich słów "knee" i "board".

Skimboarding

Skimboarding można określić jako mieszankę surfingu i skateboardingu. Jest to młody sport wodny i różni się od surfingu tym, że osoba nie musi daleko pływać, aby złapać falę. Sam surfing odbywa się w granicach wybrzeża. Aby jeździć na desce, należy rozłożyć się na lądzie i po wskoczeniu na deskę, sunąć po wodzie lub mokrym piasku, wykonując proste lub trudne triki.

skimboarding

Bodyboarding

Bodyboard to deska przeznaczona do surfowania w pozycji "leżącej" na falach przybrzeżnych. Bodyboarding nie wymaga zbyt wiele sprzętu. Płetwy są najczęściej używane do wspomagania jazdy, aby ułatwić wiosłowanie i sterowanie, ponieważ na spodzie deski nie ma płetw. Jazda na bodyboardzie jest dość łatwa. Surfing, na przykład, wymaga pewnych umiejętności, podczas gdy na body board można złapać falę przy pierwszej próbie. Jeśli fala jest zbyt duża, trzeba się pod nią schylić, aby nie zostać zniesionym z powrotem na brzeg, a najlepiej zacząć, gdy fala jest w odległości około dwóch metrów.

Nurkowanie

Nurkowanie to jeden z najpopularniejszych sposobów na spędzanie wolnego czasu nad morzem z rodziną lub przyjaciółmi. Nurkowanie jest ekscytującym doświadczeniem, w którym można odkryć podwodny świat oraz faunę i florę morza. To powiedziawszy, każda zdrowa osoba może iść na nurkowanie. Lista ograniczeń nie jest długa. Obecnie nurkowanie jest bardzo popularne wśród ludności. Wodny świat poznają zarówno dorośli, jak i dzieci. Próbując nurkowania, ludzie nie wyobrażają sobie wakacji bez nurkowania, bo za każdym razem poznaje się nowe miejsca, jakby się było w równoległym świecie, który ma swoich mieszkańców i atrakcje. Istnieje błędne przekonanie, że nurkowanie jest zajęciem wymagającym długich treningów, ale tak nie jest. Osoby otrzymują certyfikat już po 3-4 dniach szkolenia. Będziesz mógł wtedy wraz z przyjacielem zwiedzić podwodny świat i zobaczyć go w całej okazałości!

nurkowanie

Narty wodne

Narty wodne są podobne do nart biegowych, ale są różnice. Narty wodne są szersze, ponieważ nacisk kładziony jest na utrzymanie się na powierzchni wody, więc jeśli jesteś początkujący, najszersze narty są najlepsze do treningu, ponieważ są bardziej stabilne.

Istnieje kilka rodzajów nart wodnych, przede wszystkim narty pojedyncze (mono-skis do slalomu) i pary. Niektóre niedrogie pary nart rekreacyjnych są wyposażone w specjalną pętlę na tylną stopę, dzięki czemu zawodnik może nauczyć się jazdy slalomem bez konieczności kupowania osobnego, drogiego sprzętu.

Wakeboarding

Wakeboarding to jedna z najbardziej popularnych i ekstremalnych aktywności na wodzie. Jest to specjalna deska, która pływa po powierzchni wody za łodzią lub na kabestanie trzymając fał. Jest to bardzo widowiskowy sport! Podczas jazdy zawodnik wykonuje skoki, salta w powietrzu czy elementy slalomu.

Najlepszym sposobem na naukę tego sportu są wake parki z instruktorami, którzy pomogą Ci dobrać odpowiedni sprzęt do wakeboardu. Zazwyczaj zaczniesz od nauki poruszania się w wodzie, dzięki czemu będziesz mógł oswoić się z wakeboardem i nauczyć się bardziej zaawansowanych elementów. Nauka skakania i zjeżdżania w parku jest na początku zbyt traumatyczna, dlatego najlepiej najpierw zadbać o swoje bezpieczeństwo. Nie zapomnij o kamizelce ratunkowej i kasku, ponieważ upadki są na początku nieuniknione

wakeboarding

Wakesurfing

Wakesurfing to stosunkowo młody i spektakularny sport, który szybko zdobywa popularność, ponieważ jest idealnym sposobem na relaks i zabawę nad oceanem. Wakesurfing jest podobny do windsurfingu, ale bez wiązań i fałów. Łódź jest specjalnie obciążona balastem z jednej strony, aby zwiększyć wysokość i długość stępki. Zawodnik zaczyna trzymając fał, a następnie po prostu go zwalnia, ujeżdżając falę z dala od łodzi. Wakesurfing nie jest łatwy dla początkujących, ale dreszczyk emocji związany z pływaniem na fali z łodzi z przyjaciółmi siedzącymi i dopingującymi cię jest warty praktyki.

Kajakarstwo

Kajakarstwo jest sportem wodnym pełnym akcji i polega na jeździe po wodzie siedząc w łodzi zwanej "kajakiem". Dość łatwo się nim steruje. Kajak ma wąski kadłub, jest długi i spiczasty, dzięki czemu można nim jak najszybciej przemieszczać się po wodzie. Wiosło kajakowe to pojedyncze wiosło z dwoma wypustkami na obu końcach.

Spływ kajakowy nadaje się również dla tych, którzy chcą po prostu odpocząć i zrelaksować się na tafli wody jeziora i podziwiać widoki. Mimo wszystko nie można nazwać kajakiem tylko łodzi, która jest przeznaczona do rejsów po różnych zbiornikach wodnych. Profesjonaliści często wybierają się na spływy na wymagających trasach z wartką rzeką, a nawet wodospadami. Spływy turystyczne odbywają się zazwyczaj przy spokojniejszych prądach, trzeba być tylko przygotowanym na długie wiosłowanie.

20 czerwca 2022 Rodzaje sportów

0 Komentarze