Rodzaje sztuk walki - Najpopularniejsze sztuki walki

1 lipca 2022 Rodzaje sportów

Sporty walki to zawody pomiędzy dwoma zawodnikami, którzy rywalizują zgodnie z zasadami swoich sztuk walki. Sztuki walki to zawody fizyczne, których celem jest wyłonienie najlepszej sztuki walki, oraz wyłonienie mistrzów w poszczególnych rodzajach konkurencji. Jednak nie każdy sport walki można zaliczyć do listy sztuk walki.

Informacje ogólne o sztukach walki

Dziś istnieje ogromna liczba sztuk walki. Chcielibyśmy wymienić dokładnie te, które są rozpowszechnione nie tylko w określonej części kontynentu, ale zdążyły zdobyć miłość fanów na całym świecie. Każda z tych sztuk walki ma swoje unikalne cechy, które wyróżniają ją z tłumu. Należą do nich karate, judo, boks (i jego liczne odmiany: boks tajski, kickboxing), sumo, sambo i zapasy na gołe pięści.

sporty walki

Regulamin sportów walki

Aby uniknąć niepotrzebnych szkód dla siebie uczestnicy noszą kombinezony ochronne lub sprzęt, który może chronić szczególnie ważne obszary. Niektóre sztuki walki znane są również z tego, że nie posiadają żadnych zabezpieczeń, a zasady podstawowe zabraniające atakowania obszarów witalnych są skutecznie zniesione. Takie zawody często określa się mianem "no rules combat", choć znanych jest wiele innych alternatywnych nazw.

Bardzo ważnym atrybutem dla wojownika jest jego ubranie. Każda sztuka walki ma swój własny dress code. Na przykład, większość japońskich sztuk walki wymaga noszenia kimona, japońskiego stroju narodowego. Niektóre twardsze sztuki walki wymagają od uczestników noszenia specjalnych obcisłych ubrań.

Bokserzy ograniczają się do sportowych spodenek, nie wspominając o specjalnej ochronie, takiej jak rękawice, ochraniacz na usta, a czasem kask. Sportowiec lub amator może kupić niezbędny sprzęt odwiedzając specjalistyczny sklep lub nawet sklep internetowy ze sprzętem sportowym.

sporty walki

Sprawdź też: Sporty ekstremalne: rodzaje, korzyści i szkody, zalety i wady

Rodzaje sztuk walki

Karate

Karate jest jedną z najbardziej znanych sztuk walki. Dziś niestety karate nie znajduje się na wspólnej liście Igrzysk Olimpijskich, ale ta sztuka walki ma wszelkie szanse znaleźć się tam w niedalekiej przyszłości. Powodem takiej decyzji był brak porozumienia co do zasad pomiędzy założycielami różnych szkół karate. W swoim historycznym rozwoju ta sztuka walki została opracowana jako metoda obrony bez broni.

Ze względu na swoje dość brutalne techniki, karate jest bardzo traumatycznym rodzajem zawodów. Ma wielu zwolenników i przeciwników, ale dziś karate pozostaje wymagającą i rozrywkową sztuką walki, którą interesują się ludzie z całego świata.

Judo

Judo jest popularne nie tylko w Kraju Wschodzącego Słońca, ale także na całym świecie. Od samego początku judo było rozwijane jako sport, nie tyle dla rywalizacji, co dla utrzymania stałego ducha walki. Można powiedzieć, że judo jest najmniej traumatycznym rodzajem sztuki walki, ponieważ jego celem nie jest zranienie przeciwnika, ale wykonanie kilku specjalnych ruchów. Jeśli twój przeciwnik jest wystarczająco dobry w bezpieczeństwie, nie zranisz go nawet w zawodach z prawdziwymi mistrzami.

Boks

Boks to najbezpieczniejszy rodzaj walki na pięści. Wielu twierdzi, że boks wywodzi się ze starożytnej Grecji, jako samodzielny sport. Boks posiada ogromną ilość kategorii, z których każda wyłania mistrzów. Atmosfera takiej walki na pięści jest jak najbardziej zbliżona do prawdziwej walki na ulicy. Kontuzje nie są w boksie rzadkością, ale nie powstrzymają prawdziwych mężczyzn przed obroną tytułu.

MMA

MMA to kolejny ciekawy sport walki, zyskujący obecnie coraz większą popularność. Jest to konkurencja, która wymaga od fighterów niezbędnych umiejętności fizycznych, takich jak siła, szybkość, wytrzymałość i strategia. Od niedawna w konkursie mogą brać udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

sporty walki

Podsumowanie

W ciągu wielu lat swojego istnienia sztuki walki zdążyły zająć należne im miejsce wśród konkurencji sportowych, tak bardzo lubianych przez cały świat.

Sport przynosi najlepsze efekty, gdy jest uprawiany od najmłodszych lat. Twoje dziecko może uczęszczać do klubu sportowego i jednocześnie trenować w domu korzystając z drążków ściennych, maty sportowej i innych sprzętów.

1 lipca 2022 Rodzaje sportów

0 Komentarze